Aminokwasy BCAA stanowią niezwykle ważny element suplementacji w diecie aktywnych osób. Te specyficzne białka mają bowiem ogromny wpływ na wiele procesów, a mianowicie: ułatwiają wzrost mięśni, przyczyniają się do redukcji tkanki tłuszczowej oraz eliminują zmęczenie treningowe.

  Aminokwasy BCAA – co to jest?

  BCAA (Branched-Chain Amino Acids) to aminokwasy rozgałęzione: leucyna, izoleucyna oraz walina. Mają charakter egzogenny, co oznacza, że sam w sobie ich nie produkuje i niezbędne jest dostarczenie ich w diecie. Aminokwasy tego typu różnią się od innych dołączonym bocznym łańcuchem. Podobnie jak inne aminokwasy posiadają dwie grupy: aminową (zasadową) – NH2 oraz karboksylową (kwasową) – COOH.

  Leucyna – to aminokwas z grupy katogennych. Liczne badania wskazują na to, iż ma ona charakter lipidowy. Pozytywnie oddziałuje na wchłanianie pozostałych aminokwasów przez organizm.

  Izoleucyna – stanowi niezwykle ważny składnik białek mięśniowych. Ponadto, jest niezbędna przy produkcji hemoglobiny, a także pełni istotną rolę w procesie energetycznym organizmu (bierze udział w regulacji poziomu cukru we krwi).

  Walina – oddziałuje na niemal każdy układ w organizmie człowieka. Stanowi związek odpowiedzialny za równowagę azotową. Stymuluje syntezę białek oraz ma swój udział w biosyntezie cukrów.

  Jakie jest działanie BCAA?

  Aminokwasy rozgałęzione stanowią niemal 40% włókien mięśniowych. Ich obecność w organizmie ma wpływ na wiele procesów. To suplement, który uznanie znajduje zarówno wśród sportowców amatorów, jak i profesjonalistów. Aminokwasy BCAA wspomagają:

  • redukcję tkanki tłuszczowej

  • wzrost masy mięśniowej

  • eliminację zmęczenia treningowego

  • działania antykataboliczne organizmu

  Korzyści ze stosowania BCAA zostały potwierdzone licznymi badaniami specjalistów. Suplementacja tych związków zalecana jest głównie kulturystom i osobom wykazującym nadmierną aktywność fizyczną. BCAA można również stosować przy odchudzaniu (redukcji tkanki tłuszczowej) oraz w celu poprawy samopoczucia oraz wyeliminowania nadmiernego zmęczenia. BCAA pełnią niezwykle ważną rolę w syntezie białek, co bezpośrednio oddziałuje na wzrost masy mięśniowej. Zwiększenie liczby protein bezpośrednio wpływa na produkcję hormonów wzrostu, co sprawia, że ilość włókien mięśniowych rośnie znacznie szybciej. Aminokwasy rozgałęzione chronią również włókna mięśniowe przed procesami katabolicznymi. Ponadto, BCAA dzięki oddziałowaniu na przemiany energetyczne sprawiają, że zachodzi proces spalania tkanki tłuszczowej. Aminokwasy BCAA zmniejszają uczucie senności i zmęczenia. Jest to wynik częściowego zahamowania produkcji serotoniny. Dzięki temu, samopoczucie jednostki ulega znacznej poprawie. Zmniejszenie ogólnego uczucia zmęczenia pomaga w wykonaniu ciężkiego treningu. Suplementacja aminokwasów rozgałęzionych ma również pozytywny wpływ na regenerację po aktywności fizycznej. Jak widać, BCAA to suplement uniwersalny, który zastosowanie znajdzie w wielu różnych sportach (nie tylko o charakterze siłowym). Może stanowić również świetne uzupełnienie diety dla osób narzekających na nadmierne zmęczenie.

  RELATED ARTICLES

  bcaa

  Aminokwasy BCAA – co to jest?

  Aminokwasy BCAA stanowią niezwykle ważny element suplementacji w diecie aktywnych osób. Te specyficzne białka mają bowiem ogromny wpływ na wiele procesów, a mianowicie: ułatwiają wzrost mięśni, przyczyniają się do redukcji tkanki tłuszczowej oraz eliminują zmęczenie treningowe. Aminokwasy BCAA – co to jest? BCAA (Branched-Chain Amino…

  powiększanie biustu zabiegi

  Zabiegi medycyny estetycznej na powiększanie piersi

  Jednym z najpopularniejszych zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną jest powiększanie biustu. Szacuje się, że większym zainteresowaniem jeśli chodzi o zabiegi estetyczne, cieszy się tylko liposukcja. W salonach medycyny estetycznej zwykle dostępne są trzy formy powiększania biustu, a mianowicie: lipomodeling (powiększanie biustu własną tkanką tłuszczową), kwas…

  odchudzanie

  Jak powinno wyglądać odchudzanie bez diety?

  Zgrabna, szczupła figura to domena atrakcyjności. A dla bycia atrakcyjną, kobiety potrafią naprawdę wiele poświęcić. Nic więc dziwnego w tym, że tak wiele z nich podejmuje trudy odchudzania i kształtowania fit-sylwetki. Niestety, część z Pań nie ma w sobie tak ogromnej ambicji i chciałaby schudnąć…

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *