Dla jednych najprzyjemniejsza forma aktywności fizycznej, dla innych – myśl o zmęczeniu i bólach mięśni. Niezależnie od tego, z którą opinią się identyfikujesz, trening biegowy przyniesie ci wiele korzyści! Sprawdź, dlaczego warto się do niego przekonać.

  Trening biegowy – łatwo dostępna aktywność

  W przeciwieństwie do zajęć fitness, ćwiczeń na siłowni, czy nawet pływania, trening biegowy jest aktywnością, którą możesz uprawiać praktycznie zawsze i wszędzie. Inwestycja, jaką ponosisz, to dobre buty i odpowiedni strój. Na jogging możesz zarezerwować czas rano przed pracą, wieczorem, w środku dnia – nie ograniczają cię żadne godziny zajęć czy perspektywa korków na drodze do klubu fitness.

  Korzyści dla zdrowia

  Trening biegowy poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego. Osoby, które biegają regularnie, mają mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę, miażdżycę i nadciśnienie tętnicze. Mają też niższy poziom cholesterolu we krwi. A to realna korzyść dla całego organizmu!

  Jogging pomaga utrzymać układ mięśniowo-szkieletowy w dobrym zdrowiu. Zapewnia ochronę przed osteoporozą. Wzmacnia też stawy. Jak to możliwe, skoro bieganie znane jest jako obciążające dla stawów? Rzeczywiście, w niektórych przypadkach może tak być (np. przy otyłości). Jeśli jednak masz tylko nadwagę, trening biegowy wpłynie na twoje stawy pozytywnie. Zwiększa bowiem przepływ krwi w stawach – dzięki temu są one lepiej dotlenione i lepiej oczyszczone z toksyn. Jogging wzmacnia też wiązadła, co znacznie zmniejsza ryzyko ewentualnych kontuzji.

  Regularny trening biegowy wspiera pracę układu oddechowego. Dzięki niemu organizm jest lepiej dotleniony, a to wprost przekłada się m.in. na wydajność umysłową, pamięć i koncentrację.

  Jogging odpręża

  Intensywna aktywność fizyczna to najlepszy wybór po ciężkim dniu! Pomaga radzić sobie ze stresem, oczyszcza emocje, a jeśli biegasz wśród przyrody – poczuć odprężenie i cieszyć się pięknymi widokami (nawet jeśli miałyby to być tylko piękne drzewa w miejskim parku!). Możesz też liczyć na potężną dawkę serotoniny – hormonu przyjemności – po zakończonym treningu biegowym i uczucia satysfakcji z wykonanego planu.

  Jogging odchudza!

  Trening biegowy jest jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie wydatku energetycznego, a co za tym idzie utratę zbędnej tkanki tłuszczowej. W połączeniu ze zbilansowaną dietą nastawioną na redukcję, jogging pomoże ci szybko zrzucić zbędne kilogramy.

  Już godzinny trening biegowy pozwala na utratę 700-800 kcal! To bardzo dużo w porównaniu z wieloma innymi formami aktywności. Jeśli chcesz dodatkowo zwiększyć efekt odchudzający, wybierz ścieżkę biegową o lekkim nachyleniu.

  Bieganie poprawia samoocenę

  Jeśli dałeś rady przezwyciężyć swoją niechęć i poszedłeś biegać, możesz świętować mały sukces! Każdy kolejny trening wzmocni twoje poczucie satysfakcji z dobrze wykonanego zadania. Regularny trening wpływa na wiele cech, uznawanych za pozytywne, np. wytrwałość w wykonywaniu żmudnej pracy. Chodzi tu nie tylko o wytrzymałość fizyczną, ale też o determinację na polu zawodowym czy rodzinnym.

  Kiedy lepiej odłożyć bieganie

  Choć trening biegowy przynosi liczne korzyści, nie jest to dobra forma aktywności na początek dla osób otyłych lub zmagających się z dużą nadwagą. W przypadku takich osób duża masa może znacznie obciążyć stawy i układ szkieletowy. Jeśli więc czujesz, że nadmiar tkanki tłuszczowej jest w twoim wypadku zbyt duży na bieganie, zacznij od aktywności, w której twoje ciało jest odciążone – pływania, jazdy na rowerze czy spaceru z kijami.

  Przed rozpoczęciem joggingu skonsultuj się z lekarzem, jeśli cierpisz na choroby stawów, miałeś uraz lub operację, zmagasz się z problemami kardiologicznymi lub innymi poważnymi schorzeniami. Specjalista pomoże ci ustalić, jaka forma aktywności będzie najlepsza w twoim wypadku!

  RELATED ARTICLES

  bcaa

  Aminokwasy BCAA – co to jest?

  Aminokwasy BCAA stanowią niezwykle ważny element suplementacji w diecie aktywnych osób. Te specyficzne białka mają bowiem ogromny wpływ na wiele procesów, a mianowicie: ułatwiają wzrost mięśni, przyczyniają się do redukcji tkanki tłuszczowej oraz eliminują zmęczenie treningowe. Aminokwasy BCAA – co to jest? BCAA (Branched-Chain Amino…

  powiększanie biustu zabiegi

  Zabiegi medycyny estetycznej na powiększanie piersi

  Jednym z najpopularniejszych zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną jest powiększanie biustu. Szacuje się, że większym zainteresowaniem jeśli chodzi o zabiegi estetyczne, cieszy się tylko liposukcja. W salonach medycyny estetycznej zwykle dostępne są trzy formy powiększania biustu, a mianowicie: lipomodeling (powiększanie biustu własną tkanką tłuszczową), kwas…

  odchudzanie

  Jak powinno wyglądać odchudzanie bez diety?

  Zgrabna, szczupła figura to domena atrakcyjności. A dla bycia atrakcyjną, kobiety potrafią naprawdę wiele poświęcić. Nic więc dziwnego w tym, że tak wiele z nich podejmuje trudy odchudzania i kształtowania fit-sylwetki. Niestety, część z Pań nie ma w sobie tak ogromnej ambicji i chciałaby schudnąć…

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *