Urazy stawów zdarzają się dość często, szczególnie sportowcom i osobom ogólnie aktywnym. Szczególnie narażone na kontuzje są stawy kolanowe. Aby trafić do ortopedy, nie trzeba spadać z drugiego piętra ani efektownie wywracać się na rowerze – czasem wystarczy po prostu źle stanąć. Sprawdź, co musisz wiedzieć o rehabilitacji po urazach kolana.

  Po pierwsze: do ortopedy

  Uraz kolana, niezależnie od tego, czy poważny, czy stosunkowo lekki, powinien zostać zgłoszony lekarzowi. Nawet jeśli ból minie samoistnie po tygodniu, w kolanie mogą pozostać nieprawidłowości, które dadzą o sobie znać nawet wiele lat później. Urazy kolana mogą przebiegać w różny sposób: od lekkich naciągnięć i naderwań, przez uszkodzenie torebki stawowej, aż do przerwania wiązadła lub nawet kilku wiązadeł i uszkodzenia łękotek.

  Gdy doznasz kontuzji, przyłóż do bolącego i opuchniętego kolana coś zimnego – kostki lodu lub mrożonkę. W żadnym wypadku nie rozgrzewaj miejsca, w którym odczuwasz dolegliwości. Wysoka temperatura tylko powiększy obrzęk i sprawi, że ból będzie jeszcze bardziej dokuczliwy.

  Leczenie uszkodzonego stawu kolanowego przede wszystkim wymaga jego unieruchomienia. Wymaga to założenia specjalnego stabilizatora lub gipsu. O tym, jak przebiegać będzie rehabilitacja po urazach kolana, decyduje lekarz.

  Rehabilitacja po urazach kolana – kiedy zacząć

  Delikatne ćwiczenia najlepiej zacząć jak najwcześniej. Wcale nie trzeba czekać na zdjęcie stabilizatora bądź gipsu! Początkowa rehabilitacja po urazach kolana polega na napinaniu mięśnia czworogłowego – to ten mięsień tuż nad kolanem. Takie ćwiczenie nazywamy izomerycznym – wyprostuj nogę, a palce u stopy skieruj do kolana. Delikatnie unoś nogę do góry. Jeśli ćwiczenie sprawia ból, zmniejsz jego intensywność. Prawidłowo wykonane nie powinno powodować żadnych dolegliwości.

  Ćwiczenia izomeryczne zapobiegają osłabieniu mięśni podczas unieruchomienia stawu. Przyśpieszają też późniejszą rehabilitację u specjalisty i zwiększają jej efektywność. Po zdjęciu unieruchomienia kontynuuj ćwiczenia. To ważne, ponieważ na planowaną rehabilitację być może przyjdzie ci trochę poczekać. Dalej wykonuj opisane powyżej ćwiczenie. Dodatkowo trenuj powolne zginanie stawu i rozciąganie otaczających mięśni.

  Na początku nie zginaj kolana mocniej, niż pozwala ci na to twoje ciało. Stopniowo zwiększaj wysiłek, aż kolano odzyska sprawność. Nie zapominaj o mięśniu czworogłowym i mięśniach kolana. Możesz wykonać następujące ćwiczenie: siedząc na krześle unoś wyprostowaną nogę do góry – wytrzymaj z takim wyprostowaniem kilka sekund. Ćwiczenie to można też wykonać leżąc na podłodze. Z czasem możesz zastosować niewielkie obciążenie.

  Na co zwracać uwagę przy wykonywaniu ćwiczeń

  Domowa rehabilitacja po urazach kolana powinna być nie tylko systematyczna, ale też dokładna. By ćwiczenia przyniosły efekt, nie mogą być wykonywane chaotycznie. Rób to powoli i starannie. Nigdy nie forsuj kolana. Przy wystąpieniu bólu zmniejsz intensywność ćwiczeń. Często odpoczywaj. To, jak bardzo przekładasz się do rehabilitacji na pierwszym etapie leczenia, będzie miało wpływ na sprawność twojego ciała w późniejszych latach.

  Jak przebiega rehabilitacja po urazach kolana

  Profesjonalna rehabilitacja po urazach kolana to oczywiście też ćwiczenia. Kinezyterapia prowadzona pod czujnym okiem rehabilitanta obejmuje zestaw ćwiczeń dostosowanych do rodzaju urazu oraz indywidualnych warunków pacjenta. Mogą to być ćwiczenia z piłką, na materacu, rowerku, w basenie, z obciążeniem lub po podwieszeniu.

  Ponadto rehabilitacja po urazach kolana może obejmować zabiegi takie jak:

  Krioterapia: usuwa stan zapalny i ból poprzez zastosowanie pary azotu o temperaturze -160ˇC, podanej ze specjalnej dyszy. Schłodzenie chorych tkanek przynosi natychmiastową ulgę.

  Pole elektromagnetyczne: do skóry przykłada się głowicę urządzenia wytwarzającego pole elektromagnetyczne. Zabieg zmniejsza obrzęk i ból w stawie.

  Jonoforeza lub sonoforeza: do stawu kolana przykładana się elektrodę nasączoną lekiem przeciwzapalnym. Dzięki drugiej elektrodzie tworzy się pole elektryczne (sonoforeza wykorzystuje ultradźwięki), dzięki któremu lek dociera do najgłębiej położonych tkanek.

  Niezależnie od przebiegu rehabilitacji, trzeba stawiać się na nią sumiennie i doprowadzić do końca. Tylko dzięki temu uda się przywrócić kolanu dawną sprawność!

  RELATED ARTICLES

  bcaa

  Aminokwasy BCAA – co to jest?

  Aminokwasy BCAA stanowią niezwykle ważny element suplementacji w diecie aktywnych osób. Te specyficzne białka mają bowiem ogromny wpływ na wiele procesów, a mianowicie: ułatwiają wzrost mięśni, przyczyniają się do redukcji tkanki tłuszczowej oraz eliminują zmęczenie treningowe. Aminokwasy BCAA – co to jest? BCAA (Branched-Chain Amino…

  powiększanie biustu zabiegi

  Zabiegi medycyny estetycznej na powiększanie piersi

  Jednym z najpopularniejszych zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną jest powiększanie biustu. Szacuje się, że większym zainteresowaniem jeśli chodzi o zabiegi estetyczne, cieszy się tylko liposukcja. W salonach medycyny estetycznej zwykle dostępne są trzy formy powiększania biustu, a mianowicie: lipomodeling (powiększanie biustu własną tkanką tłuszczową), kwas…

  odchudzanie

  Jak powinno wyglądać odchudzanie bez diety?

  Zgrabna, szczupła figura to domena atrakcyjności. A dla bycia atrakcyjną, kobiety potrafią naprawdę wiele poświęcić. Nic więc dziwnego w tym, że tak wiele z nich podejmuje trudy odchudzania i kształtowania fit-sylwetki. Niestety, część z Pań nie ma w sobie tak ogromnej ambicji i chciałaby schudnąć…

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *