Muay Thai (tajski boks) to niezwykle popularna sztuka walki. Kładzie nacisk między innymi na: walkę w klinczu, uderzenia łokciami, kolanami i pięściami.

  Muay-Thai – sport rodem z Tajlandii?

  Nazwa „Muay Thai” mogłaby wskazywać na to, że ta sztuka walki wywodzi się z Tajlandii. Nie ma jednak żadnych źródeł, które mogłyby potwierdzać to założenie. Mimo to, obywatele Tajlandii bardzo często chełpią się tym, iż Muay Thai to ich sport. Wynika to z faktu, iż Muay Thai był trenowany przez wojsko Tajlandii. Określa się go mianem sportu narodowego.

  Według najstarszych historycznych zapisków, Muay Thai uskuteczniano już w XIII wieku. Wówczas to w walce wręcz wykorzystywano szereg elementów dzisiejszego tajskiego boksu.

  Ringowe reguły wykształcały się przez kilkaset lat. Dopiero w XIX wieku sporządzono jednolite zasady walki. Z kolei na początku XX wieku, ustalono że walki odbywać się będą na platformach z linami (dzisiejsze ringi).

  Muay-Thai – wysoka urazowość

  Muay Thai to sztuka walki określana mianem „krwawego boksu”. Bardzo wysoka urazowość to jedna z tych cech, które nieco odstraszają śmiałków. Wszak, porządne uderzenie łokciem lub kolanem potrafi wyrządzić naprawdę wiele szkód.

  Trening co prawda przeprowadzany jest w ochraniaczach i kaskach, ale… nadal można wyjść z niego mocno poturbowanym. Mówią o tym zarówno zawodnicy, jak i trenerze.

  Muay-Thai jest zatem sportem tylko i wyłącznie dla najtwardszych. Jeśli obawiasz się podbitego oka, przegryzionej wargi, czy obolałego korpusu – to z całą pewnością nie jest sport dla Ciebie.

  Muay-Thai – skuteczny w ataku, jak i obronie

  Mimo wysokiej urazowości Muay-Thai zdaje się być sztuką walki, która ma mnóstwo zwolenników. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim, jest to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w ataku, jak i samoobronie. Elementy Muay Thai wykorzystywane są przez zawodników MMA, co jest najlepszą rekomendacją dla skuteczności tego rozwiązania.

  Muay-Thai opiera się na walce w tzw. klinczu – zarówno w parterze, jak i stójce. Pozwala unieszkodliwić atakującego i oddać skuteczne ciosy (głównie łokcie, kolana, pięści).

  Muay-Thai – dlaczego warto? Dla kogo?

  Ogromna popularność Muay Thai nie bierze się znikąd. To rozwiązanie, które gwarantuje świetne rezultaty – zarówno na ulicy, jak i w ringu. Muay Thai bazuje na dosyć dużej dynamice, dlatego też przygotowanie motoryczne jest niezwykle ważne. Kluczowa jest również duża siła (szczególnie przydatna w klinczu).

  Bez cienia wątpliwości, nauka tej sztuki walki niesie za sobą mnóstwo korzyści. Repertuar ciosów i chwytów jest ogromny, co pozwala wybrnąć z niemalże każdej opresji. Czy warto? Oczywiście. MuayThai to sztuka walki o ogromnym potencjale.

  Muay Thai – popularność zaowocowała powstaniem PZMT

  Co ciekawe, Muay Thai jest tak popularny, że doczekał się stworzenia Polskiego Związku Muay Thai. Współpracuje on między innymi z: EMF – European Muaythai Federation, IFMA – International Federation of Muaythai Amateur, a także WMC – World Muaythai Council.

   

  RELATED ARTICLES

  bcaa

  Aminokwasy BCAA – co to jest?

  Aminokwasy BCAA stanowią niezwykle ważny element suplementacji w diecie aktywnych osób. Te specyficzne białka mają bowiem ogromny wpływ na wiele procesów, a mianowicie: ułatwiają wzrost mięśni, przyczyniają się do redukcji tkanki tłuszczowej oraz eliminują zmęczenie treningowe. Aminokwasy BCAA – co to jest? BCAA (Branched-Chain Amino…

  powiększanie biustu zabiegi

  Zabiegi medycyny estetycznej na powiększanie piersi

  Jednym z najpopularniejszych zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną jest powiększanie biustu. Szacuje się, że większym zainteresowaniem jeśli chodzi o zabiegi estetyczne, cieszy się tylko liposukcja. W salonach medycyny estetycznej zwykle dostępne są trzy formy powiększania biustu, a mianowicie: lipomodeling (powiększanie biustu własną tkanką tłuszczową), kwas…

  odchudzanie

  Jak powinno wyglądać odchudzanie bez diety?

  Zgrabna, szczupła figura to domena atrakcyjności. A dla bycia atrakcyjną, kobiety potrafią naprawdę wiele poświęcić. Nic więc dziwnego w tym, że tak wiele z nich podejmuje trudy odchudzania i kształtowania fit-sylwetki. Niestety, część z Pań nie ma w sobie tak ogromnej ambicji i chciałaby schudnąć…

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *